Protokół Nr XXVIII/06

Protokół Nr XXVIII/06

 

XXVIII Sesja Rady Gminy Narew odbyła się 31 marca 2006 roku w dużej Sali konferencyjnej Urzędu Gminy Narew przy ul. Mickiewicza 101.

Obrady XXVIII Sesji Rady Gminy Narew otworzył o godz. 9.00 Przewodniczący Rady mgr Eugeniusz Dudzicz.

Przewodniczący Rady mgr Eugeniusz Dudzicz powitał Wójta, Sekretarza, Panią Skarbnik, radnych, kierowników jednostek organizacyjnych, sołtysów, radnego powiatowego Stefana Kuczyńskiego, Komendanta Powiatowego Policji Insp. Piotra Rudnickiego, Wiesławę Muśko ze Stowarzyszenia Rozwoju Przedsiębiorczości i Inicjatyw Lokalnych oraz uczniów II klas Gimnazjum Publicznego w Narwi wraz z nauczycielami.

Następnie Przewodniczący Rady na podstawie listy obecności poinformował, że na ustawowy stan Rady – 15 radnych – obecnych jest 11 radnych i stwierdził prawomocność obrad. Nieobecni radni: Kiryłowicz Andrzej, Mirosław Gromotowicz, Kondraciuk Mikołaj i Jerzy Sakowski. Lista obecności stanowi załącznik Nr 1 do oryginału protokołu.

Przewodniczący Rady przeczytał wniosek o rozszerzenie porządku obrad o podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki długoterminowej na finansowanie wydatków nie znajdujących pokrycia w planowanych dochodach gminy na 2006 rok. Wniosek stanowi załącznik Nr 2 do oryginału protokołu.

Z-ca Wójta wyjaśnił, że w grudniu była podjęta taka uchwała, ale w chwili obecnej jesteśmy po przetargu i chcemy dostosować wymienione w niej kwoty.

Poinformował ponadto, że w związku z wymogami związanymi z zarejestrowaniem statutu Związku Komunalnego Gmin Regionu Puszczy Białowieskiej uchwała musi mieć tytuł „w sprawie przyjęcia statutu Związku Komunalnego Gmin Regionu Puszczy Białowieskiej”.

Przewodniczący Rady zapytał, czy są inne uwagi i wnioski do zaproponowanego porządku obrad.

Innych uwag i wniosków nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie porządek obrad. W głosowaniu wzięło udział 11 radnych. Za przyjęciem porządku głosowało 11 radnych, przeciw – 0, wstrzymało się – 0.

Rada zatwierdziła następujący porządek obrad:

1.      Otwarcie XXVIII Sesji Rady Gminy.

2.      Ustalenie porządku dziennego.

3.      Przyjęcie protokołu z XXVII Sesji Rady Gminy.

4.      Informacja z działalności Wójta Gminy w okresie międzysesyjnym.

5.      Interpelacje i zapytania radnych.

6.      Sprawozdanie z działalności KPP w Hajnówce oraz informacja o stanie bezpieczeństwa.

7.      Sprawozdanie z działalności GKRPA za 2005 rok.

8.      Podjęcie uchwał:

- w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2006 rok;

- w sprawie przyjęcia „Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2006 rok”;

- w sprawie regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków;

- w sprawie zmiany uchwały w sprawie nadania aktu założycielskiego Publicznego Gimnazjum w Narwi;

- w sprawie przyjęcia statutu Związku Komunalnego Gmin Regionu Puszczy Białowieskiej;

- w sprawie zmian w budżecie gminy na 2006 rok

- w sprawie zaciągnięcia pożyczki długoterminowej na finansowanie wydatków nie znajdujących pokrycia w planowanych dochodach gminy na 2006 rok.

9.      Odpowiedzi na interpelacje i zapytania.

10.  Wolne wnioski, informacje.

11.  Zamknięcie obrad XXVIII Sesji Rady Gminy Narew.

 

Ad. 3.

Przewodniczący Rady poinformował, że protokół z XXVII Sesji Rady Gminy był wyłożony do wglądu w biurze rady i dzisiaj jest wyłożony na stoliku protokolanta. Jeżeli do końca Sesji nie zostaną zgłoszone uwagi do protokołu, będzie to oznaczało, że protokół został przyjęty bez uwag.

Uwag do końca Sesji nie wniesiono.

 

Ad. 4.

Informację z działalności gminy w okresie międzysesyjnym złożył ustnie Wójt Gminy mgr Jakub Sadowski.

Poinformował między innymi:

1.      Podpisaliśmy umowę na modernizację stacji uzdatniania wody w Narwi z firmą „Jan Gutkowski” z Leszna na kwotę 348 130 EUR.

2.      Kupiliśmy autokar „Żak” na 24 miejsca..

3.      Gmina brała udział w akcji „Przejrzysta Polska” i na jej zakończenie otrzymała certyfikat (Wójt pokazał go wszystkim obecnym)

4.      Zwiększamy budżet dla NOK-u o 20 tys. zł. NOK podpisze porozumienie o współpracy z LKS „Iskra”.

5.      Rozwiązaliśmy kwestię sponsorowania Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Ten obowiązek przejmie NOK.

6.      Jest okazja kupić agregat prądotwórczy o mocy 20KW w cenie 7 tys. zł, który można byłoby wykorzystać do zasilania np. stacji uzdatniania wody w przypadku zaniku prądu.

7.      8-9 kwietnia odbywają się Wiosenne Targi Ogrodnicze w Szepietowie. Jeżeli zbiorą się chętni, to gmina zorganizuje wyjazd. Będą tam przede wszystkim ekspozycje oczyszczalni przydomowych oraz systemów nawadniania.

 

Ad. 5.

Nie było

 

Ad. 6.

Przewodniczący Rady udzielił głosu Komendantowi KPP w Hajnówce, który podziękował za zaproszenie na sesję rady gminy. Powiedział m.in., że policja jest „firmą usługową”, bowiem „sprzedaje” bezpieczeństwo oraz poczucie bezpieczeństwa. Powiedział, że w ubiegłym roku na terenie powiatu hajnowskiego na stan bezpieczeństwa miał wpływ m.in. zanik autorytetów moralnych zwłaszcza autorytetu rodziny, kościoła i szkoły, narastająca patologia rodziny oraz, w mniejszym stopniu, niska stopa życiowa spowodowana bezrobociem. Odnośnie przestępczości nieletnich powiedział, że wiek osób, które popełniają czyny karalne jest coraz niższy. Czyny karalne popełniane są przez nieletnich najczęściej pod wpływem alkoholu, znamienne jest posługiwanie się nożami. W 2005 roku 101 nieletnich popełniło 106 czynów karalnych, a w 2004 roku liczba odnotowanych nieletnich wynosiła 74. Żyć bezpiecznie tzn. mieć wyobraźnię, przestrzegać zasad BHP. Policja jest instytucją otwartą, do której można przyjść i zobaczyć na własne oczy, w jaki sposób ona funkcjonuje. Policja musi współpracować z mieszkańcami, otrzymywać od nich informacje, aby być skuteczną.

 

Ad. 7.

Przewodniczący Rady udzielił głosu Przewodniczącemu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Stefanowi Kuczyńskiemu, który przedstawił sprawozdanie z działalności GKRPA w Gminie Narew w 2005 roku. Sprawozdanie stanowi załącznik Nr 3 do oryginału protokołu.

 

Ad. 8.

Podjęcie uchwał:

-        w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2006 rok.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały.

W głosowaniu jawnym głosowało 11 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych, przeciw – 0, wstrzymało się – 0.

Uchwała Nr XXVIII/171/06 Rady Gminy Narew z dnia 31 marca 2006 roku w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2006 rok stanowi załącznik Nr 4 do protokołu.

 

-        w sprawie przyjęcia „Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2006 rok”.

Przewodniczący Rady udzielił głosu Z-cy Wójta, który powiedział, że jest to uchwała zawierająca takie same zapisy jak uchwała z roku poprzedniego.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały.

W głosowaniu jawnym głosowało 11 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych, przeciw – 0, wstrzymało się – 0.

Uchwała Nr XXVIII/172/06 Rady Gminy Narew z dnia 31 marca 2006 roku w sprawie przyjęcia „Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2006 rok” stanowi załącznik Nr 5 do protokołu.

 

-        w sprawie regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków.

Przewodniczący Rady udzielił głosu Z-cy Wójta, który powiedział, że uchwała ta będzie regulowała sprawy związane z przyłączeniem się do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Osoba chcąca podłączyć się do sieci kanalizacyjnej powinna wystąpić do Urzędu Gminy o wydanie warunków przyłączenia się, następnie wykonać przyłącze zgodnie z tymi warunkami i po podpisaniu umowy będzie możliwe korzystnie z kanalizacji.

Radna Halina Turbaczewska zapytała, czy zgodnie z § 21 jako odbiorca kanalizacji ma opłacić komisję.

Z-ca Wójta powiedział, że przy podłączaniu do kanalizacji nie będzie żadnych opłat.

Radna Walentyna Timofiejuk powiedziała, że mieszkańcy uiszczają stałą opłatę za wodę i za to zakład wodociągowy zobowiązał się dać liczniki za darmo. Zapytała, czy nie można tego zapisać w tym regulaminie.

Z-ca Wójta odpowiedział, że można to zapisać przy ustalaniu taryfy za wodę. Dodał, że przy zużywaniu wody do podlewania ogródka należy zamontować oddzielny licznik i wówczas opłaty za ścieki nie będą naliczane.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały.

W głosowaniu jawnym głosowało 11 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych, przeciw – 0, wstrzymało się – 0.

Uchwała Nr XXVIII/173/06 Rady Gminy Narew z dnia 31 marca 2006 roku w sprawie regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków stanowi załącznik Nr 6 do protokołu.

 

-        w sprawie zmiany uchwały w sprawie nadania aktu założycielskiego publicznego Gimnazjum w Narwi.

Przewodniczący Rady udzielił głosu Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Narwi, która powiedziała, że zmiana polega na zastąpieniu wyrazu „publiczne” wyrazem „Publiczne”.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały.

W głosowaniu jawnym głosowało 11 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych, przeciw – 0, wstrzymało się – 0.

Uchwała Nr XXVIII/174/06 Rady Gminy Narew z dnia 31 marca 2006 roku w sprawie zmiany uchwały w sprawie nadania aktu założycielskiego publicznego Gimnazjum w Narwi stanowi załącznik Nr 7 do protokołu.

 

-        w sprawie przyjęcia statutu Związku Komunalnego Gmin Regionu Puszczy Białowieskiej.

Przewodniczący Rady udzielił głosu Z-cy Wójta, który wyjaśnił, że w załączniku do tej uchwały powinien znajdować się zapis o wejściu w życie statutu z dniem ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały.

W głosowaniu jawnym głosowało 11 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych, przeciw – 0, wstrzymało się – 0.

Uchwała Nr XXVIII/175/06 Rady Gminy Narew z dnia 31 marca 2006 roku w sprawie przyjęcia statutu Związku Komunalnego Gmin Regionu Puszczy Białowieskiej stanowi załącznik Nr 8 do protokołu.

 

-        w sprawie zmian w budżecie gminy na 2006 rok.

Przewodniczący Rady udzielił głosu Skarbnik, która powiedziała, że zmiana budżetu będzie polegała na jego obniżeniu z powodu zmniejszenia kwoty subwencji oświatowej o 83 551 zł. Do budżetu wprowadzamy dotację otrzymaną z Zarządu Wojewódzkiego Ochotniczych Straży Pożarnych na remont drzwi w strażnicy w Narwi w kwocie 5 tys. zł. Zwiększamy dotację na Program „Posiłek dla potrzebujących” o 11 tys. zł oraz dotację na dofinansowanie systemu świadczeń pomocy materialnej dla uczniów o 5 930 zł. Jest to kwota na dwa miesiące. Zmniejszamy dochody z Krajowego Biura Wyborczego na prowadzenie rejestru wyborców o 28 zł, dotację na zadania zlecone z pomocy społecznej o 2 tys. zł, dotację na zadania własne o 1 tys. zł. Wydatki zwiększamy na inspektora nadzoru przy modernizacji stacji uzdatniania wody o 25 620 zł, na opłacanie podatku VAT na modernizację stacji uzdatniania wody w Narwi. Zmniejszamy wydatki na budowę sieci wodociągowej w miejscowościach Kaczały, Janowo, Gradoczno, Gorodczyno o 96 431zł, na przebudowę drogi gminnej Gorędy, Odrynki, Bruszkowszczyzna. Zwiększamy wydatki na remont drzwi w OSP Narew. Zmniejszamy rezerwę ogólną o 20 tys. zł. Zwiększamy wydatki na utrzymanie w domu opieki pensjonariuszki pochodzącej z terenu Gminy Narew, na dodatkowe roczne wynagrodzenie w GOPS-ie, na dotacje dla NOK na finansowanie masowej kultury sportowej. Budżet po tak dokonanych zmianach zamknie się kwotą po stronie dochodów 9 732 527zł, po stronie wydatków 11 377 956zł.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały.

W głosowaniu jawnym głosowało 11 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych, przeciw – 0, wstrzymało się – 0.

Uchwała Nr XXVII/176/06 Rady Gminy Narew z dnia 1 marca 2006 roku w sprawie zmian w budżecie gminy na 2006r. stanowi załącznik Nr 9 do protokołu.

 

-        w sprawie zaciągnięcia pożyczki długoterminowej na finansowanie wydatków nie znajdujących pokrycia w planowanych dochodach gminy na 2006 rok.

Przewodniczący Rady udzielił głosu Wójtowi, który powiedział, że aby podpisać umowę pożyczki musi mieć upoważnienie Rady zawierające dokładną, pełną kwotę.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały.

W głosowaniu jawnym głosowało 11 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych, przeciw – 0, wstrzymało się – 0.

Uchwała Nr XXVIII/177/06 Rady Gminy Narew z dnia 31 marca 2006 roku w sprawie zaciągnięcia pożyczki długoterminowej na finansowanie wydatków nie znajdujących pokrycia w planowanych dochodach gminy na 2006 rok stanowi załącznik Nr 10 do protokołu.

 

Ad. 9.

Odpowiedzi na interpelacje i zapytania zostały udzielone na bieżąco i znajdują się w pkt 5 protokołu.

 

Ad. 10.

            Przewodniczący Rady przeczytał pismo Komendanta KPP w Hajnówce z prośbą o dofinansowanie zakupu samochodu w kwocie 25 tys. zł. Pismo stanowi załącznik Nr 11 do oryginału protokołu.

Komendant powiedział, że samochód „Łaz” jest bardzo stary. Nowy samochód docelowo zabezpieczałby teren Gminy Narew.

Sołtys wsi Ogrodniki Mirosław Szelengowicz powiedział, że w niektóre zakątki Gminy Narew można dojechać właśnie tylko tym „Łazem”. Powiedział, że niezbędne jest obecnie inwestowanie w naprawę dróg w naszej gminie. Dodał, że do gmin wiele instytucji zwraca się z prośbą o dofinansowanie.

Witalis Gromotowicz powiedział, że pieniądze uciekają, bo mieszkania policyjne w Narwi stoją puste.

Komendant powiedział, że ma 10 wakatów i te mieszkania stanowią atuty przy zatrudnianiu policjantów.

Alicja Sewastianiuk zapytała, ile kosztuje jedna sesja Rady Gminy w tym diety radnych i sołtysów.

Skarbnik odpowiedziała, że utrzymanie rady w skali roku wynosi około 38 tys. zł.

Alicja Sewastianiuk powiedziała, że na samochód jest potrzebne 25 tys. zł więc może radni i sołtysi zrezygnowaliby z diet i przeznaczyli zaoszczędzone środki na ten cel.

Skarbik powiedziała, że nie ma takiej potrzeby.

            Sprawa przyznania dotacji dla policji na zakup samochodu została przełożona na posiedzenia komisji rady gminy w celu przedyskutowania.

            Radna Bożena Pogorzelska zgłosiła do Komendanta kilka spraw z prośba o zajęcie się nimi: dyskoteki młodzieżowe z alkoholem spożywanym przez nieletnich i bałagan po nich oraz pijani kierowcy jeżdżący brawurowo po wsiach.

Komendant powiedział, że ma wprawę w zamykaniu dyskotek przynajmniej na jakiś czas. Dodał, że ważna jest współpraca samorządów z policją np. poprzez opiniowanie przez policję zezwoleń na sprzedaż alkoholu.

Sołtysowi wsi Narew-Gnilica Leonowi Zubryckiemu Komisja Konkursowa wręczyła Dyplom I edycji Gminnego Konkursu na Najestetyczniej Urządzoną Posesję i Zagrodę.

Przewodniczący Rady przeczytał pismo na temat badań mammograficznych. Pismo stanowi załącznik Nr 12 do oryginału protokołu.

Wójt powiedział, że oferuje transport gminny do przewozu osób zainteresowanych badaniami. Poprosił sołtysów, by zorientowali się, czy będzie zainteresowanie takimi badaniami.

Radny Powiatowy Stefan Kuczyński powiedział, że może się podjąć organizacji tych badań.

Przewodniczący Rady przeczytał pismo o zawieszeniu tras autobusów. Pismo stanowi załącznik Nr 13 do oryginału protokołu.

Sołtys wsi Ogrodniki zapytał, czy były prowadzone rozmowy z innymi przewoźnikami.

Wójt odpowiedział, że rozmowy są prowadzone z firmą „Pogoda Express”. Dodał, że chętny przewoźnik na pewno, by się znalazł, gdyby tam była dobra nawierzchnia jezdni, a będzie ona dobra wtedy, gdy powiat zacznie ją naprawiać. Mieszkańcy korzystają również z gminnego transportu dowożącego uczniów.

Przewodniczący Rady przeczytał pismo Przewodniczącego Sejmiku Woj. Podlaskiego zachęcające do przesyłania informacji na temat samorządowych inicjatyw związanych z uczczeniem rocznicy śmierci Papieża Jana Pała II. Pismo stanowi załącznik Nr 14 do oryginału protokołu. Przewodniczący Rady powiedział, że szkoła przygotowuje się do uczczenia pamięci Papieża.

Radna Halina Turbaczewska zapytała, co było robione z przepustem naprzeciwko biblioteki.

Kierownik GK Stanisław Korobkiewicz powiedział, że asfalt był wycięty na długości 1,3 m i głębokości 30 cm w celu umożliwienia ujścia dla stojącej przy drodze wody. Dodał, że nie ma tam przepustu tylko studzienka burzowa.

Radna Halina Turbaczewska powiedziała, że na placu gminnym za garażami biegają i bawią się dzieci w wieku szkolnym. Zapytała, czy nie będziemy mieć problemów w razie jakiegoś wypadku.

Wójt powiedział, że zostanie tam powieszona tablica ostrzegawcza.

Radny Powiatowy Stefan Kuczyński poinformował zebranych o zaplanowanych przez powiat inwestycjach drogowych. Są środki na dokończenie drogi Trześcianka-Białki w kwocie 70 tys. zł. Wniosek na dofinansowanie drogi Narew-Planta po raz drugi został złożony do Programu Interreg III i jeszcze nie ma decyzji. Ze złożonych przez powiat wniosków żaden nie otrzymał pozytywnej decyzji. Na drogę Trześcianka – Puchły nie został zrobiony projekt, ponieważ zaburzone są tam stosunki własnościowe. Rada Powiatu występowała do Ministra Środowiska o podjęcie inicjatywy „Kontrakt dla Puszczy Białowieskiej”. Powiedział, że minister jest przychylny takiemu przedsięwzięciu. Planowane jest wystąpienie Rady Powiatu do Prezydenta RP o ewentualne działania ustawodawcze w tej sprawie.

Wójt powiedział, że „Kontrakt” to dotacja z rządu i jeżeli będzie on na takich warunkach jak poprzedni (50% dotacja, 50% wkład własny), to łatwo można popaść w długi.

Radna Halina Turbaczewska powiedziała, że po zniknięciu śniegu pojawiły się dzikie wysypiska śmieci na niezamieszkałych posesjach. Powiedziała, że coś z tym trzeba zrobić.

Wójt powiedział, że zostanie wystosowane żądanie do właściciela uprzątnięcia posesji.

Alicja Sewastianiuk powiedziała, że przeczytała w prasie, że istnieją w Gminie Narew dwa ośrodki kultury.

Anna Andrzejuk-Sawicka powiedziała, że ta informacja miała zostać sprostowana.

Radna Bożena Pogorzelska powiedziała, że Komisja Rewizyjna przeprowadzała niedawno kontrolę, z której wynika, że są dwie jednostki organizacyjne: Narwiański Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna.

Alicja Sewastianiuk powiedziała, że we wsiach zostały postawione tablice informacyjne. Oprócz ogłoszenia o Dniach Narwi nie widziała żadnego innego.

Radna Bożena Pogorzelska powiedziała, że do jej męża, który jest sołtysem przychodzi bardzo dużo pism i ogłoszeń i w związku z tym na tablicy jest aż za mało miejsca.

Radna Bożena Pogorzelska zaproponowała, by w związku z uczestnictwem radnych w Lokalnej Grupie Działania „Puszcza Białowieska”, wyłonić wspólnie z mieszkańcami propozycje, co można byłoby zrobić na terenie Gminy Narew i w tym celu zorganizować np. zebrania sołeckie lub spotkanie w NOK-u.

Wójt powiedział, że mamy mocną reprezentację w LGD PB. Dodał, ze samorządy i stowarzyszenia samorządów mogą przystępować do LGD jako członkowie wspierający. Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska już przystąpiło. W ramach Programu Leader+ tworzona jest strategia rozwoju turystyki.

            Wiesława Muśko ze Stowarzyszenia Rozwoju Przedsiębiorczości i Inicjatyw Lokalnych poinformowała o szkoleniach z agroturystyki dla rolników i ich domowników.

 

Ad. 11.

            Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Rady zamknął obrady o godz. 12.30.

 

Protokolant:

Joanna Kołnier

Przewodniczący obrad:

Eugeniusz Dudzicz

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Joanna Kołnier

Wytwarzający/odpowiadający: Joanna Majewska

Wprowadzający: Joanna Majewska

Data wprowadzenia: 2006-05-09

Data modyfikacji: 2006-05-09

Opublikował: Mariusz Żukowski

Data publikacji: 2006-05-09